Кина CFB Биомаса котел фабрика и добавувачи | Taishan група

CFB котел на биомаса

Краток опис:

CFB Биомаса котли Опис на производот CFB (Циркулаторни флуидизиран слој) котел на биомаса е заштеда на енергија, еколошки и ефикасни. CFB котел на биомаса може да изгори различни горива од биомаса, како што се дрво чип, шеќерна трска, слама, дланка лушпа, ориз лушпа, итн CFB котел на биомаса карактеристики поголеми греење област, ниска температура согорување кревет, ниска технологија притисок кревет, изведена согорување, ефикасна поделба, SNCR и SCR denitration, низок коефициент на вишокот воздух, сигурен анти-носат технологија, matu ...


 • Мин.нарачката Кол: 1 приврзок
 • Набавка Способност: 50 комплети месечно
 • детали за производот

  Тагови производ

  CFB котел на биомаса

  Опис на производот

  CFB (Циркулаторни флуидизиран слој) котел на биомаса е заштеда на енергија, еколошки и ефикасни. CFB котел на биомаса може да изгори различни горива од биомаса, како што се дрво чип, шеќерна трска, слама, дланка лушпа, ориз лушпа, итн CFB котел на биомаса карактеристики поголеми греење област, ниска температура согорување кревет, ниска технологија притисок кревет, изведена согорување, ефикасна поделба, SNCR и SCR denitration, низок коефициент на вишокот воздух, сигурен анти-носат технологија, зрели запечатување техника, а Висока температура не-coking технологија.

  CFB котли на биомаса може да произведе среден и висок притисок на пареа со номинален капацитет испарување на 35-130 тони / h и отценети притисок од 3,82-9,8 MPa. Проектираниот термички ефикасност е до 87 ~ 90%.

  карактеристики:

  1. Помали коефициент воздух истекување намалува грип износот на гас и отпор, соодветните намалување на потрошувачката на проект фан моќ.

  2. технологија низок притисок кревет намалува материјал висина слој, висина fluidization, притисок ветер комора, и потрошувачка на примарна воздух.

  3. Ниска температура кревет технологија (ниски температури на согорување) контрола на температурата на отпадниот гас, снабдување со воздух одделение, намалување на NOX износ.

  4. Многу слична површина греење обезбедува излез котел и ги исполнува барањата за 110% оптоварување.

  5. висока температура поделба циклон циркулира согорување систем; печка комора и ветрот комората и поврзани со мембрана ѕид вода.

  примена:

  CFB котли се користат во производството на електрична енергија во хемиската индустрија, хартија индустрија, текстилната индустрија, храна и пиење индустрија, фармацевтската индустрија, фабрика за шеќер, фабрика за гуми, фабрика за палминото масло, алкохол фабрика, итн

   

  Технички податоци на CFB Биомаса парен котел
   модел Номинална Испарувањето Капацитет (t / h) Отценети притисок на пареа (MPa) Довод на вода на температура (° C) Гласал пареа температура (° C) Потрошувачка на гориво (kg / h) Примарен воздух фан Секундарниот воздух фан Индуцирана воздух фан
  TG35-3.82-ЈЗ 35 3.82 150 450 8680 Q = 30911m3 / h
  P = 14007Pa
  Q = 25533m3 / h
  P = 8855Pa
  Q = 107863m3 / h
  P = 5200Pa
  TG75-3.82-ЈЗ 75 3.82 150 450 18400 Q = 52500m3 / h
  P = 15000Pa
  Q = 34000m3 / h
  P = 9850Pa
  Q = 200000m3 / h
  P = 5500Pa
  TG75-5.29-ЈЗ 75 5.29 150 485 18800 Q = 52500m3 / h
  P = 15000Pa
  Q = 34000m3 / h
  P = 9850Pa
  Q = 200000m3 / h
  P = 5500Pa
  TG75-9.8-ЈЗ 75 9.8 215 540 19100 Q = 52500m3 / h
  P = 15000Pa
  Q = 34000m3 / h
  P = 9850Pa
  Q = 200000m3 / h
  P = 5500Pa
  TG130-3.82-ЈЗ 130 3.82 150 450 29380 Q = 91100m3 / h
  P = 16294Pa
  Q = 59000m3 / h
  P = 9850Pa
  Q = 2x152000m3 / h
  P = 5500Pa
  TG130-5.29-ЈЗ 130 5.29 150 485 29410 Q = 91100m3 / h
  P = 16294Pa
  Q = 59000m3 / h
  P = 9850Pa
  Q = 2x152000m3 / h
  P = 5500Pa
  TG130-9.8-ЈЗ 130 9.8 215 540 29500 Q = 91100m3 / h
  P = 16294Pa
  Q = 59000m3 / h
  P = 9850Pa
  Q = 2x152000m3 / h
  P = 5500Pa
  Напомена 1. ефикасност дизајн е 88%.

  130-G

  示意图 2
  示意图 1


 • Претходно:
 • Следно:

 • Напишете ја вашата порака тука и испратете ја на нас

  Поврзани производи

  • Котел SZL биомаса

   Котел SZL биомаса

   SZL Biomass Boiler Product Description SZL series biomass boiler adopts chain grate, which is suitable for burning the biomass fuel like wood chip, biomass pellet, etc. SZL series biomass boiler is double drum natural circulation boiler, the whole into an "O" -shaped arrangement, use of chain grate. The front of boiler is the rising flue duct, that is, the furnace; its four walls are covered with membrane wall tube. The rear of boiler is arranged convection bank. The economizer is arranged ou...

  • Котел SHW биомаса

   Котел SHW биомаса

   котел SHW Биомаса котли Опис на производот SHL биомаса е двојно тапан хоризонтална котел со синџирот на решетки, која е погодна за согорување на биомаса гориво како дрво чип, топчиња биомаса, итн пред печката е составено од вода ладење ѕид, и предните и задните вода -cooled ѕид составува водено ладење лак. пакет на струење на воздух цевка е поставен помеѓу горниот и долниот тапани, и пестелив и воздух preheater се наредени на задниот дел на бојлерот. саѓи вентилатор интерфејс е reser ...

  • Котел СТВ биомаса

   Котел СТВ биомаса

   СТВ Биомаса Опис на производот котли СТВ котел серија биомасата е еден тапан хоризонтална склони двоодни решетки котел, аголот на наклонетост на решетката е двоодни е 15 °. Печката е мембрана структура ѕид, печка штекер има згура ладење цевки, и излезот печка излезните гасови температура ќе се намали под 800 ℃, пониска од точката на топење на летечка пепел, за да се спречи летечка пепел од slagging на паропрегревател. По цевки згура ладење, има висока температура паропрегревател, ниска температура ...