Кина CFB јаглен котел фабрика и добавувачи | Taishan група

CFB термо котли

Краток опис:

CFB термо котли Опис на производот CFB котел (Циркулаторни флуидизиран слој за котли) се одликува добра адаптација јаглен, безбедна и сигурна работа, високи перформанси и заштеда на енергија. Пепел може да се користи како додаток на цемент, намалување на загадувањето на животната средина и зголемување на економската корист. CFB котел може да изгори различни горива, како што се меки јаглен, антрацит, посно јаглен, лигнит, gangue, тиња, нафтен кокс, биомаса (дрво чип, шеќерна трска, слама, дланка лушпа, ориз лушпа, итн) CFB котел ...


 • Мин.нарачката Кол: 1 приврзок
 • Набавка Способност: 50 комплети месечно
 • детали за производот

  Тагови производ

  CFB Јаглен котли

  Опис на производот

  CFB котел (Циркулаторни флуидизиран слој за котли) се одликува добра адаптација јаглен, безбедна и сигурна работа, високи перформанси и заштеда на енергија. Пепел може да се користи како додаток на цемент, намалување на загадувањето на животната средина и зголемување на економската корист.

  CFB котел може да изгори различни горива, како што се меки јаглен, антрацит, посно јаглен, лигнит, gangue, тиња, нафтен кокс, биомаса (дрво чип, шеќерна трска, слама, дланка лушпа, ориз лушпа, итн)

  CFB котли се специјално дизајниран и оптимизиран за апликации за производство на среден и висок притисок на пареа или жешка вода со номинален капацитет испарување 35-440 тони / час и отценети притисок 3,82-9,8 MPa. ефикасноста на проектни загуби на топлина на CFB котли е до 87 ~ 90%.

  карактеристики:

  1. Горење ефикасност достигнува 95% -99%, висока стапка на горење, топлина ефикасност над 87%.

  2. Заштеда на енергија, висока ефикасност, висока флексибилност на гориво, што може да ги задоволи согорувањето на многу видови на гориво.

  3. Варовник може да се додаде во кревет материјал за време на горење процес реагира со SO2 на грип формулира сулфат, desulphuration може да ги задоволи заштита на животната средина

  4. Разумно распределба на ветер и ниски температури или печка може да ги контролира формулација на NOx и навистина се постигне заштита на животната средина.

  5. Голем прилагодување оптоварување опсег може да се прилагоди на 30-110%.

  6. Висок автоматска контрола прави котли работат безбедно и економски во долг рок.

  7. Усвојување на горниот дел од издувниот висока температура циклон одделени уред, висок собирање на кревет материјал.

  8. Висок степен на пренос на топлина, висока способност на преоптоварување.

  примена:

  CFB котли се користат за производство на електрична енергија во хемиската индустрија, хартија индустрија, текстилната индустрија, храна и пиење индустрија, фармацевтската индустрија, фабрика за шеќер, фабрика за гуми, палминото масло фабрика, алкохол фабрика, итн

   

  Технички податоци на CFB топла вода котел
   модел Номинална топлинска моќност (MW) Номинална моќност на притисок (MPa) Номинална излезна температура (° C) Номинална влезна температура (° C) Потрошувачка на гориво (kg / h) Отпадниот гас на температура (° C) Примарен воздух Температура (° C) Секундарниот воздух температура (° C) Сооднос на основното воздухот на секундарниот воздух Ширина
  (вкл. Платформа) (мм)
  Длабочина
  (вкл. Платформа) (мм)
  Висина на барабанот centerline (mm)
  QXX29-1.25 / 150/90-M 29 1.25 150 90 9489 150 150 150 1: 1 9400 13250 22000
  QXX58-1.6 / 150/90-M 58 1.6 150 90 18978 150 150 150 1: 1 11420 15590 31000
  QXX116-1.6 / 150/90-M 116 1.6 150 90 37957 150 180 170 1: 1 14420 20700 35000
  Напомена 1. гориво честички 10mm, и варовник честички 2mm. 2. ефикасност дизајн е 88%.
  3. ефикасност десулфуризација е 90%. 4. топлина ефикасност и потрошувачката на гориво се пресметува со LHV 12670KJ / kg (3026kcal / kg). 

   

  Спецификации на CFB парен котел
   модел Номинална Испарувањето Капацитет (t / h) Отценети притисок на пареа (MPa) Довод на вода на температура (° C) Гласал пареа температура (° C) Потрошувачка на гориво (kg / h) Отпадниот гас на температура (° C) Примарен воздух Температура (° C) Секундарниот воздух температура (° C) Сооднос на основното воздухот на секундарниот воздух Ширина
  (вкл. Платформа) (мм)
  Длабочина
  (вкл. Платформа) (мм)
  Висина на барабанот centerline (mm)
  TG35-3.82-М 35 3.82 150 450 8595 150 150 150 1: 1 9200 13555 25000
  TG75-3.82-М 75 3.82 150 450 18418 150 150 150 1: 1 11420 15590 32500
  TG75-5.29-М 75 5.29 150 485 18321 150 150 150 1: 1 11420 15590 32500
  TG130-3.82-М 130 3.82 150 450 31924 150 180 170 1: 1 14420 20700 35000
  TG130-5.29-М 130 5.29 150 485 31756 150 180 170 1: 1 14420 20700 35000
  TG130-9.8-М 130 9.8 215 540 30288 150 200 200 1: 1 14010 20800 37000
  TG220-3.82-М 220 3.82 150 450 54025 150 200 200 1: 1 16700 23200 41500
  TG220-5.29-М 220 5.29 150 485 53742 150 200 200 1: 1 16700 23200 41500
  TG220-9.8-М 220 9.8 215 540 51256 150 200 200 1: 1 16700 23200 41500
  TG440-13.7-М 440 13,7 250 540 102520 150 200 200 1: 1 29000 32000 50050
  Напомена 1. TG парни котли се погодни за сите видови на горива. 2. гориво честички 10mm, и варовник честички 2mm.
  3. Ефикасност Дизајн е 88%. 4. ефикасност десулфуризација е 90%. 5. топлина ефикасност и потрошувачката на гориво се пресметува со LHV 12670KJ / kg (3026kcal / kg). 

  DHX35-1示意图示意图 2


 • Претходно:
 • Следно:

 • Напишете ја вашата порака тука и испратете ја на нас

  Поврзани производи

  • DHL термо котли

   DHL термо котли

   DHL термо котли Опис на производот DHL серија котел е еден тапан хоризонтална синџир решетки најголемиот котел. Горење дел усвојува шушка синџир решетки за да одговара со висок квалитет на помошната опрема и совршена автоматски систем за контрола, кој обезбедува безбедна, стабилна и ефикасна работа на котелот. DHL серија јаглен котли се дизајниран и оптимизиран за апликации за да се произведе низок, среден и висок притисок на пареа или жешка вода со номинален капацитет испарување 10-65 тони / час и рангирани ...

  • SHL термо котли

   SHL термо котли

   SHL термо котли Опис на производот SHL серија котел е двојно тапан хоризонтална синџир решетки најголемиот котел, задниот дел комплети воздух preheater. Опремата гори донесува шушка синџир решетки за да одговара на високо-квалитетни помошни машина, приврзаност и добра опрема автоматска контрола, кој обезбедува безбедна, стабилна економично и ефикасно водење на котелот. SHL серија јаглен котли се специјално дизајниран и оптимизиран за апликации за да се произведе низок, среден и висок притисок на пареа или жешка вода с ...

  • DZL термо котли

   DZL термо котли

   DZL термо Опис на производот котли на јаглен котел (исто така, повика на јаглен котел) нашироко се користи за производство на топлинска енергија со согорување на јаглен кој се внесува во просторијата за согорување. Јаглен може да обезбеди пониски оперативни трошоци во споредба со другите фосилни горива како што се нафта или природен гас. Нашите јаглен котел има карактеристики на висока ефикасност, заштеда на енергија, интегрирана контрола, лесна инсталација и безбедно работење. DZL серија јаглен котли се специјално дизајниран и оптимизиран за производство на ниско стр ...

  • SZL термо котли

   SZL термо котли

   SZL термо котли Опис на производот SZL серија јаглен котел има карактеристики на голема топлина површина, висока ефикасност на топлина и решетки синџирот на тип squama, помалку јаглен истекување, соодветните воздушна комора и одделени прилагодување, доволно и стабилен гори, излез прашина сепаратор уред намалува грип мозоци гас, контрола на фреквенција, Саладин и DCS авто-контрола. SZL серија јаглен котли се специјално дизајниран и оптимизиран за производство на ниско и средно притисок на пареа или жешка вода со номинална ev ...